7 tipov ako sa pripraviť na vianoce bez stresu

Dnes je výnimočný deň – je prvá adventná nedeľa.

Nastáva najkrajší čas v roku. Čakajú nás štyri hektické týždne, kým si sadneme k štedrovečernému stolu.

Aby sme si k nemu nesadali vycucaní zo všetkej energie a nenakladali štedrú večeru z posledných síl, skúste sa zamyslieť, či to tento rok nejde aj inak.

Ako inak? Zvykli sme si, že kým prídu vianoce, MUSÍME toho veľa stihnúť.

  • vygruntovať celý dom
  • tlačiť sa v obchodoch a nakúpiť kopec drahých darčekov
  • napiecť a nachystať zásoby potravín
  • vyzdobiť celý dom
  • vyriešiť stresy zo sviatočných rodinných stretnutí
  • rozposlať desiatky sms s vinšami

Naozaj to všetko MUSÍME?

Ak ste si prečítali tento zoznam máte ešte pocit, že prichádzajú tie najkrajšie a najmagickejšie sviatky v roku?

Ja nie. Mám pocit, že prichádza apokalypsa. Ľudia a najmä ženy sú vystresovaní a vyčerpaní. Majú toho hodne v práci a stíhať popri tom veľké upratovanie, umývanie okien v mraze, leštenie a tepovanie už robia z posledných síl.

V obchodoch sa mi zdá, že museli práve v správach vyhlásiť začiatok vojny, alebo inej katastrofy, lebo ľudia nakupujú ako zmyslov zbavení a sfanatizovane tlačia pred sebou obrovské koše plné jedla a vianočného tovaru.

Veľmi veľa rodičov je v strese z financií. Ľudia sú frustrovaní a nešťastní z nedostatku peňazí. Veľmi veľa rodín už aj tak zadĺžených nakupuje tovar, ktorý chcú darovať na splátky. Ženy majú pocit, že musia mať napečené zásoby sladkých a slaných dobrôt na celé vianoce a pripravené preplnené chladničky jedla.

V posledných rokoch zachvátila túto krajinu americká gýčová móda, ozdobovať každý kúsok svojho bytu, firmy, obchodu. Domy sú vysvietené až po komín a miesto vône zelených ihličnanov máme doma kopce umelých trblietavých farebných vianočných dekorácií. Niektoré dokonca hrajú a blikajú.

Ďalším veľkým stresovým faktorom je hrôza z nevyriešených rodinných vzťahov. U koho z rozvedených rodičov budú deti tráviť štedrý deň? Pôjdeme na rodinné stretnutie, ak je tam teta či strýko s ktorým sa už rok nerozprávame? Mám poslať pozdrav aj tej nepríjemnej kolegyni ak mi ona sms s vinšom poslala? A tak ďalej…

Krásne maľované pohľadnice už neposielame, ráno 24-ho okopírujeme z internetu krátky vinš a ten rozpošleme všetkým známym…

Spoznali ste sa v niečom? Alebo vám vykúkajú z predvianočnej skrine iní kostlivci? Tak ako to zmeniť?

pexels-photo-24571

Ako si užiť predvianočný čas bez stresov a dokonca bez toho, aby nám po sviatkoch zíval účet prázdnotou?

Často sa zamýšľam, ako sme voľakedy vôbec dokázali prežiť? V obchodoch bolo žalostne málo tovaru a malé košíky, vianočný nákup vyzeral ako môj dnešný nákup na nedeľu a vrcholom zdobenia bola živá vianočná ikebana a kúpené prskavky.

Ale spomínam aj na to, ako sme spolu všetci súrodenci viazali salónky, ako sme písali na Luciu lístočky a ako sme sa snažili držať na štedrý deň pôst a pritom sme kradli čokoládky z kolekcie visiacej na živom vianočnom stromčeku, ktorý krásne voňal ihličím.

Doba sa veľmi zmenila a my sa ňou necháme bez rozmyslu unášať.

Reklamy a obchodníci úspešne manipulujú s našou mysľou až tak, že máme pocit, že ak nezoženieme všetky drahé spotrebiče, nevysvietime celý dom a nepošleme desiatky sms-iek za akciovú cenu, tak nebudeme dosť dobrí. Naše deti budú mať pocit, že sú menejcenné, lebo súprava, ktorú dostali nie je tej správnej značky.

Máte to však za potreby? Naozaj ide o to mať vianoce finančne štedré a hojné? Mať kopec drahých darčekov, vyzdobený a vysvietený dom a rozposlané pozdravy? Na čo, ak potom každý z rodiny zalezie do svojej izby a celé vianoce strávi pri počítači, alebo hádkou kto deti rozmaznáva a u koho z manželov sa mali lepšie a čo dostali? A nakoniec po sviatkoch nastáva pocit frustrácie, lebo sa v rodinnom rozpočte ukážu nepríjemné diery.

Tak toto určite nie je  pravým poslaním vianočných sviatkov.

Predstavme si teraz ideálne vianoce v minulosti. Boli skromné a možno až chudobné, ale boli hojné na lásku, pohodu, radosť a vzájomný čas strávený s rodinou.

Takže aký mám recept na vianočný čas ja? Na vianoce sa teším a vôbec sa už hektickými prípravami nestresujem. Môj recept:

  1. Pred vianocami to s upratovaním nepreháňajte
christmas-xmas-christmas-tree-decoration

Možno to znie divne, ale ja upratujem rada. Nerobím to však nasilu a preto, že sa to musí, ale upratujem vtedy, keď ma chytí chuť. Ak poznáte termín „cyklická žena“, tak to je práve ono. My ženy máme vďaka menštruácii svoj život delený do cyklov a väčšinou pred termínom menštruácie sme výkonnejšie a máme chuť napríklad upratovať.

Ak som v súlade so svojim cyklom, tak verte, že vtedy mi to ide od ruky a stihnem 2x viac ako inokedy. Moja susedka tomu výstižne vraví: dnes som mala nadanie na upratovanie.  Keďže upratujem pravidelne po celý rok, teda často upratujem aj skrine, umývam okná a kuchynskú linku, nepotrebujem robiť veľké upratovanie tesne pred vianocami.

2. Nákupy darčekov neriešte v strese

santa-claus-christmas-man-bart-41159

Pri darčekoch sa neriadim veľkoleposťou a počtom. Snažím sa každému kúpiť jednu vec, ktorá ho však zaručene poteší. Preto celý rok sledujem pri rozhovoroch, čo mi blízky vravia. Potom sa snažím si zapísať, že synovi by sa hodil kurz fotografovania, mužovi zase poukážka na tepovanie auta a sestre permanentka do sauny. Dôležité je si tieto veci zapísať, lebo po pár týždňoch určite zabudnete ktorá poznámka vás v rozhovore inšpirovala k darčeku.

Veľmi prospešný je aj systém, že si všetci z rodiny spíšeme zoznam, teda akýsi list pre Ježiška. Z toho potom naši blízky môžu vyberať, čo nám kúpia. My budeme nadšení, lebo sme si túto vec určite želali a blízki nemajú stres z toho čo zase vymyslieť.

3. Nepečte 7 druhov koláčov, radšej si užite vianočný punč

pexels-photo

Už dávno nemám stres z pečenia. Kým boli deti menšie, tak som vypekala, ale všetko sa stihlo pojesť. Teraz už sú synovia dospelí a my s mužom tomu veľa nedáme. Preto vyberiem dva jednoduché recepty, jeden sladký a jeden slaný a ak viem, že nás bude na sviatky viac, objednám koláče u šikovnej cukrárky.

Keď som si to prerátala, vyšlo ma to rovnako, ale ušetrila som svoj čas, nervy a aj poriadok v kuchyni. Mám pritom dobrý pocit, že som dala prácu šikovnej pani, ktorá pečie úžasné domáce pečivo. Ušetrený čas potom môžem stráviť s priateľkami na vianočných trhoch. Tradíciu predvianočného stretnutia v mraze na voňavom punči sa snažíme dodržiavať už roky.

4. Zdobenie interiéru a exteriéru netreba preháňať

winter-door-decoration-christmas

Ani so zdobením si už nerobím starosti. V období adventu sa začínajú predávať živé vianočné stromčeky a tam majú za pár centov zväzky halúzok. Vždy si kúpim čerstvé ihličnaté halúzky, ktoré mi krásne prevoňajú celý byt. K tomu kúpim pozlátené imelo a cestou cez park nazbieram pár šišiek. Doplním to farebnými guľami alebo anjelikmi a vyzerá to super.

V jednoduchosti je krása a tieto prírodné aranžmány byt prevoňajú a sú pre mňa ozajstným poslom vianoc, nie ako tie lesklé, umelé nablýskané čínske čačky. Čo mi však nesmie chýbať sú sviečky. Či už v adventnom venci, alebo vo vianočnom svietniku.

Stromček a všetky dekorácie ladím už celé roky do červenej a zlatej. Aj keď som skúšala iné kombinácie, nakoniec som zahodila všetky trendy. Vianoce bez červenej a zlatej u mňa nie sú pravé vianoce. Ale vy to môžte mať inak.

5. Na vianoce by nemal byť nik sám a dôležité sú vzťahy

pexels-photo-196648

Všetkých nás dojímajú vianočné príbehy, ktoré vždy končia happy-endom. Malo by to tak byť aj v živote. Aj keď to nie vždy ide, skúsme sa občas zamyslieť, či zvady v rodine sú ozaj pre ťažké konflikty a prečiny, alebo je to skôr len naše urazené ego.

Ja som už v strednom veku a zažila som hodne životných tragédií. Preto konflikty nemám rada. Často sa mi stalo, že som dlho odkladala veci, alebo riešenie vzťahu, ktoré bolo treba urovnať, ale mne sa do toho nechcelo. Buď zo strachu, alebo z nepríjemného pocitu, ako to môže dopadnúť. Nedoriešené spory mi uberali veľa energie.

A stalo sa mi, že prešiel čas a osoba odišla nenávratne preč. Ja som potom mala zlé svedomie z toho, že som neporiešila veci, kým to šlo. Zistila som, že neexistuje problém, ktorý by sa nedal vyriešiť. Samozrejme, ak chcú obe strany.

A povedať prepáč, alebo záleží mi na tebe nie je až také ťažké, ako si vyčítať, že som čosi také už nestihla. Preto sa snažím veci riešiť vždy čo najskôr a držať rodinu pohromade a v dobrých vzťahoch. Nič totižto nie je cennejšie ako blízkosť našich milovaných.

Tradícia je prestierať jeden tanier naviac, pre pocestných. U nás bolo tých tanierov vždy viac, lebo sme k štedrej večeri pozývali známych, ktorí by boli inak sami. A verte mi, že tie sviatky mali potom akýsi hlbší zmysel.

6. Posielať sms, alebo pohľadnice? Urobte priateľom radosť

Priznám sa, že v návale starostí som aj ja pozabudla poslať pohľadnice s vinšami, aj keď som ich mala kúpené. Pár rokov som využívala možnosť zaželať krásne sviatky sms-kou. Ale vytratilo sa z toho to kúzlo prekvapenia, keď som nakukla do poštovej schránky.

Keďže si dnes všetko radi zľahčujeme a používame maily, sociálne siete a mobily, robím to aj ja. Pretože mám toľko priateľov a známych, že by som musela kúpiť vlastné vydavateľstvo. Najbližšej rodine a najmilším priateľom však posielam zásadne klasické pohľadnice. Vyberám krásne obrázky a aj keď ma to stojí o čosi viac ako sms, mám z toho dobrý pocit.

Lebo ja sama veľmi rada pohľadnice dostávam. Rovnaký pocit chcem dopriať ľuďom na ktorých mi zvlášť záleží.

Tento rok chystám dokonca vlastnoručne vyrobené pozdravy. Ušetrím čas pri pečení a vyčistím si hlavu pri tvorení 🙂

7. Spomeňte si na zabudnuté rituály a vytvorte kúzlo vianoc

Keďže mojim zameraním je interiérový dizajn, každý adventný týždeň vám pošlem mail s vianočnými tipmi na výzdobu domu, na rýchle pečenie, na pekné a lacné pozdravy, a tiež na magické tradície, ktoré dodržuje naša rodina. Spomenieme si aj na tie dávno zabudnuté. Tradície a rituály tvoria to kúzlo, na ktoré sa každý z nás teší a na ktoré potom každé dieťa spomína, aj keď už vyrastie.

Lebo vianoce by mali byť pokojné, pohodové a plné lásky a radosti. To je dôležitejšie ako uprataný byt, umyté okná alebo veľké nákupy. A vianočná výzdoba je už iba taká čerešnička na torte.

Darmo budete mať rozžiarený dom, keď budete mať tmu a smútok v duši.

A tiež pre vás chytám vianočné darčeky vo forme kurzov, školy dizajnéra a e-booku za vianočné ceny.

Sledovať ma môžete aj na facebooku, kam pridávam hodne inšpiratívnych fotiek a príspevkov.

Čaká vás aj súťaž o najkrajší vianočný stromček a prvá cena bude úplne super. To ale zatiaľ neprezradím.

Tak sa budem tešiť, že si advent a vianočný čas spolu užijeme a vyhneme sa stresu. Naopak budeme sa na sviatky tešiť ako kedysi, keď sme boli deti a všetko sme si užívali naplno.