Čo mi o vás prezradí váš byt

Mojou celoživotnou záľubou, bolo pozorovať ako ľudia bývajú a žijú. Nie nebojte sa, nie som voyager, ani ľudí nešmírujem 🙂

Iba rada pozorujem ľudí, ako sa správajú, ako sa tvária. Premýšľam nad čím rozmýšľajú, po čom túžia a ako sa cítia. V domoch a bytoch si zase všímam, aké majú zariadenie, či si potrpia na kvalitu, alebo na praktickosť. Či dávajú dôraz na detail, alebo im nevadia trčiace káble a ošúchaná stena a radšej chodia po svete, alebo pomáhajú iným…

Viete o tom, že Váš byt mi o Vás prezradí aj to, čo by ste najradšej nikomu nepovedali?

V mojom povolaní chodím často do rôznych domácností. Vidím hocičo a samozrejme v rámci profesionality som viazaná mlčanlivosťou. Ale prezradím vám, že sama pre seba si ľudí zaraďujem do 7 kategórií:

  • hviezda (byt je luxusný, kvalitné vybavenie, najnovšie technické vymoženosti)
  • umelec ( v byte vládne originalita, individualita, kreativita)
  • praktik (prednejšia je funkcia ako krása, byt slúži človeku a nie naopak)
  • minimalista (rozumne zvolené minimum zariadenia, rovná sa minimum starostí)
  • salámista 🙂 ( bývanie nerieši, hlavne že je kde spať a na čom variť)
  • chorobný bordelár ( byt je večne neuprataný, všetko je tam, kde mu to odpadne od ruky)

Každý sme iní a každý máme iné životné priority. A je to tak dobre a správne.

Poznám ľudí, čo si radšej kúpia drahú kabelku, alebo dovolenku, ale zariadenie domácnosti ich nebaví a riešia to veľmi vlažne.

imag1260

Potom sú tipy ľudí, ktoré napríklad oželejú kozmetiku, alebo ušetria na oblečení a  radšej si kúpia niečo pekné do bytu.

Mnoho ľudí vníma byt ako niečo, čím sa môžu pochváliť pred svetom. Pozrite sa, čo ja mám, alebo „NA ČO mám“. Túžia vyniknúť a byť vždy IN a trendoví.

A potom je mnoho ľudí takých, pre ktorých je ich vlastné bývanie prejavom ich osobnosti. Takže ich domovy sú iné, originálne a zaujímavé.

K tomuto článku ma inšpirovala priateľka, ktorá maľuje nádherné obrazy, ale ako sa mi priznala, nábytok veľmi nerieši. Je hodne praktická:

„Potrebujem policu? Tak idem do prvého obchodu a ktorú zbadám a hodí sa rozmerovo a prakticky, tak tú si kúpim. Potrebujem uložiť knihy? Potrebujem. Splní túto úlohu polica? Splní. A viac to neriešim, pokiaľ sa mi nerozpadne.“

Veru, aj tak sa dá….

Hodne ľudí vníma svoj byt ako priestor, kde môžu naplno vyjadriť svoju dušu…

Svoj životný postoj a filozofiu… Ak majú vzťah k ekológii, tak sa to prejaví aj v byte. Ak majú vzťah k umeniu, tak to určite po vstúpení do bytu zbadáte, lebo ak sú kreatívny umelci, tak je ich byt rozhodne originálny a plný nápadov.

Kim-Kardashian-obývačka

Mnoho ľudí ale vníma byt iba ako nutnú súčasť svojho života a nechcú aby im domácnosť pridávala starosti.

Preto sa snažia o minimalistický prístup. Čo najmenej nábytku a vecí, znamená aj menej starostí, upratovania a teda viac času pre seba.

Jednu kategóriu ľudí som si nazvala „salámisti“. Sú to totiž ľudia, ktorým je úplne jedno ako a kde bývajú. Hlavne že majú kde prespať, najesť sa a umyť. Sú to väčšinou chlapi, ale poznám aj zopár žien.

Osobitnou kategóriou sú ľudia, ktorí sú chronickí bordelári. Mnohí chcú mať krásny a moderný byt, ale napriek drahému nábytku ich domovy vyzerajú hrozne. Nedokážu ich totiž udržiavať. A tak pri návšteve ani nezbadáte, že pod hromadou šiat je kvalitná sedačka, pod kopou špinavého riadu je žulová pracovná doska a dizajnová polica zanikne v chaose naukladaných vecí. Je to veľká škoda.

Vtedy pomôže iba to, ak si pravidelne platia upratovaciu službu.

Musím prezradiť, že všetci ľudia sa delia na

dve skupiny,. Tí čo majú vrodený vkus a talent na ladenie priestoru.

A potom je druhá (chválabohu menej častá skupina) ľudí, ktorí vkus a cit nemajú.

A verte mi, že občas je to hrôza prísť do bytu, kde na mňa „padajú“ steny hodne divokých farieb (sýta oranžová, krikľavá zelená, fialová),  žmurkajú na mňa gýčové doplnky, alebo sa bijú farby a vzory.

Ja osobne som v takých priestoroch akási nesvoja, nervóznejšia a nesústredená.

A občas ma zase domácnosti milo prekvapia dobrým vkusom aj farebným zladením, takže ani nemám čo majiteľom vytknúť. Vtedy ma taká návšteva veľmi poteší.

V takých priestoroch sa cítim príjemne a pohodovo.

stolik z konarov

A čo ešte vedia byty o majiteľovi prezradiť?

Všímam si obrazy, doplnky, farby… Byt o vás prezradí veľa. Či ste človek plný energie, alebo máte radi pokoj. Či ste systematický tip, ktorý má rád pravidlá, alebo ste kreatívna duša, ktorá znesie aj tvorivý chaos.

Vaše veci prezradia, či žijete v partnerstve, alebo ste single, či máte radi spoločnosť, alebo ste introvert… a ešte všeličo iné…

Ako je to možné? Jednoducho.

Náš domov je naším odrazom.

Buď doňho vkladáme kus seba, svoju energiu, alebo sa oň veľmi nestaráme. Veď je to len strecha nad hlavou… To všetko je však pre dobrého pozorovateľa vidieť…

A tak ako platí všade, platí to aj pri našom bývaní.

Čo do svojho domova vložíme, to sa nám vráti späť.

Láska, starostlivosť a práca na našom byte sa nám vráti vo forme pohody, harmónie a dobrej atmosféry. A to predsa vždy stojí za to, či nie?

Čo je krajšie, ako vracať sa s radosťou domov, do priestorov kde sa cítime dobre, kam radi pozývame priateľov a rodinu, kde sa proste dobre žije.

Ak vás zaujíma, ako si svoj byt správne navrhnúť aj zariadiť, stiahnite si môj e-book

kniha+darcek

a nájdite v ňom rady, inšpiráciu a profesionálny postup a pomôcky ako si svoj byt urobiť krajším…

Zdroj obrázkov: realitná kancelária RE-MAX, hookedonhouses.net, autorka článku